به نام خدا

حاشيه بر كتاب الأسس المنطقية للإستقراء

نوع نوشته: متفرقه
براي: متفرقه
تاريخ نگارش: آبان ۱۳۸۹ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۵۲۰
دراسة جديدة للإستقراء تستهدف اكتشاف الأساس المنطقي المشترك للعلوم الطبيعية و للإيمان بالله تعالي. اين تعريفي‌ست كه شهيد صدر (ره) براي كتاب خود ارائه كرده، در نخستين صفحه از آن. هر آن‌چه هنگام مباحثه اين كتاب فهميده‌ام به صورت حاشيه نوشته‌ام، به زبان فارسي.
بسيار كتاب ارزشمندي‌ست. اگر چه بعضي به آن نقد دارند، بعضي از فلاسفه معاصر. اما تلاش گهرباري‌ست تا علم اصول فقه را نزديك كند به علم منطق با كمك علوم رياضي.
مسأله اين است كه اگر استقراء مفيد يقين نباشد، هر چقدر يك حديث تكرار داشته باشد و اَسناد مكرّر، به تواتر هم كه برسد، ما را به علم نمي‌رساند و قطعيّت نمي‌يابد. در حالي كه مي‌بينيم در زندگي روزمره به استقراء توجه مي‌كنيم و بدون آن اصلاً زندگي ميسّر نيست. پس يك نوع از يقين در آن نهفته است. سيدمحمدباقر همين را موضوع قرار مي‌دهد و وارد حساب احتمالات مي‌شود. فوق‌العاده استدلال جالبي را به كمك علم اجمالي طرح مي‌كند كه در نهايت به اين نتيجه برسد: استقراء مي‌تواند مفيد يقين باشد. بر خلاف آن‌چه منطقيون معتقد هستند و يقين را منحصر در قياس مي‌دانند. حالا اين بحث وقتي به علم اصول مي‌آيد تواتر را حجيّت يقيني مي‌بخشد.
البته به اين‌جا هم ختم نمي‌شود و كاربردهاي بسيار فراوان‌تري براي آن متصوّر است، در علوم ديگر حتي. تمام اين كتاب را بحث كرديم و با دقت كاويديم. سخت‌ترين بخش براي من معادلات رياضي بود كه به زبان عربي نوشته شده و از راست به چپ، بر خلاف آن‌چه عادت آموزشي ماست.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۳۸ بار
انسان محتاج وعظ است. ترديد نكنيد و هر چه در نظرتان هست را ذيلاً برايم بنويسيد:
ممنون ميشم خودكتاب شهيدوهم ميزاشتيشنبه ۴ تير ۱۴۰۱

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1358با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN