به نام خدا

طبقه‌بندي آسيب‌هاي حوزه و روحانيت به شيوه موضوع‌محور

نوع نوشته: طبقه‌بندي داده‌ها
براي: متفرقه
تاريخ نگارش: مرداد ۱۳۹۴ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱
تعداد ۹ موضوع در نظر گرفته شده است تا تمامي آسيب‌ها را در خود جاي دهد؛ استراتژي و راهبرد، مديريت و تشكيلات، آموزش، پژوهش، تبليغ، تهذيب و تربيت و اخلاق، روابط بين‌الملل، دين و فرهنگ و خدمات رفاهي.
ما عادت كرده‌ايم معمولاً كه دسته‌بندي‌هاي‌مان را به صورت «موضوعي» انجام دهيم. شايد به اين دليل كه علمي‌ترين نوع طبقه‌بندي‌ست، ولي نه لزوماً كاربردي‌ترين. اين را براي دوستان سعي كردم توضيح بدهم، ولي به حسب عادت، يك طبقه‌بندي موضوعي هم تنظيم كردم. مي‌دانيد مشكل كجاست؟! اين‌كه واقعيت هميشه تركيبي از موضوعات مختلف است. زيرا موضوعات ساخته ذهن ما هستند. ما هستيم كه پس از انتزاع مفاهيم از مصاديق‌شان، آن‌ها را پيوسته ليسيده‌تر و خالص‌تر مي‌سازيم تا موضوعات اصلي را بسازيم. اما وقتي به خارج از ذهن مي‌نگريم، روي هر پديده‌اي كه دست بگذاريم، مي‌يابيم بسياري از موضوعات هم‌زمان در آن حضور دارند، البته نه با سهم يكسان. به همين دليل طبقه‌بندي «مسأله‌محور» كارآمدتر است، زيرا واقعيت را بهتر نشان مي‌دهد، بسيار شبيه‌تر به آن‌چه واقعاً هست. جالب اين‌كه وقتي طبقه‌بندي مسأله‌محور را تقديم كردم، با تمام توضيحات مربوطه، باز هم دوستان آمدند و مسائل را ذيل چند طبقه موضوعي دسته‌بندي كردند و گفتند: اين‌طوري بهتر است! و من فهميدم كه اصلاً براي آنان‌كه هميشه «موضوعي» مي‌نگرند، درك و فهمي حاصل نمي‌شود اگر «موضوعي» دسته‌بندي نكني و موضوعي حقايق را نشان‌شان ندهي. وقتي هم بخواهند راه‌حل بدهند، هر موضوع را به يك تيم واگذار مي‌كنند، در نهايت تداخل كاري ايجاد مي‌شود و هيچ گروهي نمي‌تواند راه‌حل جامعي ارائه نمايد. هر راه‌حل صرفاً از زاويه يك موضوع به واقعيت مي‌نگرد، پس نه به درستي آسيب‌شناسي مي‌كند و نه به درستي راه‌حل مي‌دهد! مدت‌هاست كه اين‌طوري منابع انساني و مالي‌مان دارد هدر مي‌رود و از همه بدتر منابع زماني‌مان. مگر ما چقدر وقت داريم تا مشكلات را برطرف نماييم؟! پناه بر خدا.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۶۲۳ بار
مطالعه نظرات خوانندگان برايم كمك بزرگي‌ست. اين كمك را دريغ نفرموده، بنويسيد:

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1358با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN