به نام خدا

نمودار سازماني پيشنهادي فن‌آوري اطلاعات - نگارش دوم

نوع نوشته: طرح سازمان
براي: مركز پژوهش‌هاي اسلامي صداوسيما
تاريخ نگارش: تابستان ۱۳۸۵ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱
دومين نگارش از ساختار مديريت فن‌آوري اطلاعات است با سه اداره: چرخه اطلاعات، توسعه فن‌آوري و پشتيباني فن‌آوري. هر اداره نيز سه زيرمجموعه دارد.
اولين نگارش از ساختار پيشنهادي را بر اساس نيازهاي واقعي طراحي كرده بودم. همين بود كه پنج اداره در آن ديده شده بود؛ نگهداري شبكه و تعميرات يك اداره، برنامه‌نويسي و گرافيك و تمام امور توليدي، آموزش هم اداره‌اي جدا، براي ورود اطلاعات هم يك اداره و براي جمع‌آوري اطلاعات و آمار درباره كاربران يا همان مشتريان نيز يك اداره در نظر گرفته بودم. وقتي زيرمجموعه‌ها را بررسي مي‌كردم، به نظرم رسيد بعضي اصلاً ساختار نيستند و بيشتر به وظيفه مي‌مانند، وظايفي كه نياز به جايگاهي مستقل و نيروهايي خاصّ ندارند. اين شد كه در نگارش دوم، كاملاً فلسفي به قضيه نگاه كردم. سه اداره در نظر گرفتم كه «راه‌اندازي، حفظ و توسعه» را بر عهده بگيرند، ضرب در «محتوا، ابزار سخت و ابزار نرم»، دو تاي آخر همان سخت‌افزار و نرم‌افزار است. مي‌شود گفت به يك معنا، اگر فرهنگستاني به قضيه بنگريم، «محتوا، برنامه، سازمان» تركيب شده با «انسان، ابزار، امكان» و «حفظ، ترميم، بالندگي». يعني به يك شكل هر ۹ تاي اين‌ها دخيل در كار ديده شده‌اند و ماتريسي ساخته شده كه بعضي خانه‌ها در هم ادغام شده است و در نهايت اين باقي مانده. در نگارش سوّم، اين نگاه فلسفي را به عملكرد عيني نزديك ساختم، به اين‌كه سعي كردم «موضوعات» را به جاي «اوصاف» بنشانم. براي بازخورد هم جايگاه ويژه‌اي گشودم و بخشي از امور محتوايي را به آن‌جا منتقل ساختم. گرافيك را هم اساساً از فن‌آوري اطلاعات خارج كردم. راستش را بخواهيد اين كارها را عملاً هم انجام دادم، يعني گرافيست ما رفت زيرمجموعه واحدي ديگر فعاليت كند! برنامه‌نويسي را هم تفكيك كردم بين Web based و Windows application.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۱۶۳ بار
مطالعه نظرات خوانندگان برايم كمك بزرگي‌ست. اين كمك را دريغ نفرموده، بنويسيد:

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1246با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1159نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN