به نام خدا

نمودار توصيفي تمدن

نوع نوشته: نمودار تحليلي
براي: مركز بين‌المللي ترويج سبك زندگي حيات طيبه
تاريخ نگارش: تير ۱۳۹۴ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱
تمدن تعريف دارد، پيدايش دارد، تغييرات دارد، تكامل دارد، عناصري دارد كه آن تمدن را مي‌سازند و سلول‌هايي. اين‌جا تمدن به صورت «عنوان» نظر شده است، نه معنون. يعني «خود تمدّن» مراد است و نه تمدن الف يا تمدن ب.
دي‌ماه ۱۳۹۰ رهبري فرمودند: «بنابراين مسئله خانواده، مسئله بسيار مهمي است؛ پايه اصلي در جامعه است، سلول اصلي در جامعه است. نه اينكه اگر اين سلول سالم شد، سلامت به ديگرها سرايت مي‌كند؛ يا اگر ناسالم شد، عدم سلامت به ديگرها سرايت مي‌كند؛ بلكه به اين معناست كه اگر سالم شد، يعني بدن سالم است. بدن كه غير از سلول‌ها چيز ديگري نيست. هر جهازي، مجموعه سلول‌هاست. اگر ما توانستيم سلول‌ها را سالم كنيم، پس سلامت آن جهاز را داريم. مسئله اينقدر اهميت دارد». اين را كه شنيدم از خودم پرسيدم منظور ايشان چيست؟! اصلاً «سلول جامعه» يعني چه؟! همين را با دوستان نيز در طرح رز در ميان گذاشتم و خواستند تحليل نمايم و جواب را پيدا كنم. «سلول» را واژه‌شناسي كردم و خاستگاه آن را بررسي نمودم. «جامعه» را نيز، به «تمدن» رسيدم. حالا من ماندم و دو مفهوم: «خانواده» و «تمدن». بايد رابطه اين دو را مي‌يافتم، تا بتوانم حاقّ مطلب و نظر رهبري را دريابم. اين نمودار از همين جهت طراحي شده، تا آن‌چه يافتم را نشان دهد. تمدن را به «هم‌افزايي در ارتقاء توانمندي» تعريف مي‌نمايد و خانواده را «سلول نظام فرهنگي تمدن» مي‌شناساند. خانواده در حقيقت مدرسه‌اي‌ست كه «فرهنگ» را از نسلي به نسل بعد منتقل مي‌سازد تا «تمدن» را حفظ نمايد و ارتقاء دهد. وقتي كشيدن نمودار پايان يافت، نفس راحتي كشيدم و احساس كردم كلام رهبري را تازه توانستم «بفهمم».
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۱۸۷ بار
نظر شما را مي‌خوانم. با نوشتن اشتباهات و ايراداتي كه به چشم‌تان آمده، ياري‌ام كنيد:
ممنون از زحماتتونشنبه ۱۰ شهريور ۱۳۹۷
عنوان جالبي انتخاب كرديدجمعه ۱۴ دي ۱۳۹۷
ممنونيكشنبه ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸
علاقه به كار در بحث تمدن و تحصيل در رشته فقه خانوادهدوشنبه ۶ بهمن ۱۳۹۹
استفادهجمعه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۲

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1358با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN