به نام خدا

منشور امّت اسلام

نوع نوشته: اساسنامه و آئين‌نامه
براي: جامعه مدرسين حوزه علميه قم
تاريخ نگارش: ارديبهشت ۱۳۹۳ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۷
در هفت عنوان اصلي نگارش يافته است. اين هفت عنوان به اين قرارند: تعاريف اصطلاحات، اصول حاكميت اسلامي، راهبردهاي وحدت امّت اسلام، مباني دستيابي به راهبردها، وظيفه نهادهاي حاكميتي نظام، وظيفه جامعه اسلامي و وضعيت سند.
سرفصل نخست و سرفصل آخر منشور جنبه متاديتا دارند و موضّح سندند.
يك شوراي پژوهشي مسئوليت تدوين پيش‌نويس سندي را بر عهده گرفته بود كه بتواند پاره‌اي مفاهيم مختلفٌ‌فيها را در امور بين‌المذاهب تفسير و تبيين نمايد. قرار بر اين بود كه هر كدام از برادران چيزي را مكتوب نمايند و عرضه كنند، جهت بررسي و ارزيابي و تكميل و استفاده در آن شورا. من اما با توجه به آن‌چه كه ديگر روالِ معمولِ مواجهه‌ام، با اين دست از موضوعات شده است، نگاه را عوض كردم. چون سابقه منشور حقوق شهروندي را در نظر داشتم و تحليل و ارزيابي آن را به تازگي در يك فعاليت ديگري به اتمام رسانده بودم، تلاش كردم شهروند مسلماني تعريف كنم كه نظام اسلامي پناه او باشد، فارغ از هر مذهبي كه دارد. حتي فراتر نگريسته و به ساير مذاهب نيز نظر نمودم. كمي گستره را فراتر گرفته، مكاتب سياسي و آراء مختلفه را هم جايي در منشور دادم. مبناي منشور را هم «اسلام» و بيشتر با تبييني كه در «قانون اساسي» از آن شده است قرار دادم. لذا مُعظَم ارجاعات به بندهاي قانون اساسي‌ست. يك اتفاق جالب هم اين‌كه آرمان‌هاي نظام را از مرامنامه حزب جمهوري اسلامي استخراج كردم.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۵۵۰ بار
مطالعه نظرات خوانندگان برايم كمك بزرگي‌ست. اين كمك را دريغ نفرموده، بنويسيد:
خوبهيكشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
عاليچهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷
مورد نياز بودن موضوعيكشنبه ۸ خرداد ۱۴۰۱
خوبهجمعه ۲۴ تير ۱۴۰۱
آموزسجمعه ۱ ارديبهشت ۱۴۰۲

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1365با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN