به نام خدا

منشور امّت اسلام

نوع نوشته: اساسنامه و آئين‌نامه
براي: جامعه مدرسين حوزه علميه قم
تاريخ نگارش: ارديبهشت ۱۳۹۳ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۷
در هفت عنوان اصلي نگارش يافته است. اين هفت عنوان به اين قرارند: تعاريف اصطلاحات، اصول حاكميت اسلامي، راهبردهاي وحدت امّت اسلام، مباني دستيابي به راهبردها، وظيفه نهادهاي حاكميتي نظام، وظيفه جامعه اسلامي و وضعيت سند.
سرفصل نخست و سرفصل آخر منشور جنبه متاديتا دارند و موضّح سندند.
يك شوراي پژوهشي مسئوليت تدوين پيش‌نويس سندي را بر عهده گرفته بود كه بتواند پاره‌اي مفاهيم مختلفٌ‌فيها را در امور بين‌المذاهب تفسير و تبيين نمايد. قرار بر اين بود كه هر كدام از برادران چيزي را مكتوب نمايند و عرضه كنند، جهت بررسي و ارزيابي و تكميل و استفاده در آن شورا. من اما با توجه به آن‌چه كه ديگر روالِ معمولِ مواجهه‌ام، با اين دست از موضوعات شده است، نگاه را عوض كردم. چون سابقه منشور حقوق شهروندي را در نظر داشتم و تحليل و ارزيابي آن را به تازگي در يك فعاليت ديگري به اتمام رسانده بودم، تلاش كردم شهروند مسلماني تعريف كنم كه نظام اسلامي پناه او باشد، فارغ از هر مذهبي كه دارد. حتي فراتر نگريسته و به ساير مذاهب نيز نظر نمودم. كمي گستره را فراتر گرفته، مكاتب سياسي و آراء مختلفه را هم جايي در منشور دادم. مبناي منشور را هم «اسلام» و بيشتر با تبييني كه در «قانون اساسي» از آن شده است قرار دادم. لذا مُعظَم ارجاعات به بندهاي قانون اساسي‌ست. يك اتفاق جالب هم اين‌كه آرمان‌هاي نظام را از مرامنامه حزب جمهوري اسلامي استخراج كردم.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۸۸۲ بار
متشکّر مي‌شوم اگر بزرگواري فرموده و ديدگاه خود را ذيلاً برايم بنگاريد:
خوبهيكشنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۷
عاليچهارشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۷

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1213با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1124نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN