به نام خدا

وظايف روحانيت - ديدگاه‌هاي امام و رهبري

نوع نوشته: گزارش پروژه
براي: جامعه مدرسين حوزه علميه قم
تاريخ نگارش: خرداد ۱۳۹۱ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۱۷۲
تمام مطلب به دو بخش تقسيم شده است؛ تعريف پروژه و محصول پروژه.
بخش اول مختصر توضيح و گزارشي است از روند اجراي پروژه كه در سه قسمت: «هدف و موضوع»، «فرآيند اجرا» و «آمار داده‌ها و نتايج»، نظم يافته است. در اين قسمت نمودارهايي درج شده كه هم فرآيند را نشان مي‌دهد و هم حجم و نسبت فيش‌هاي نهايي و طبقه‌بندي شده.
بخش دوم جزوه هم كه محصول پروژه را ارائه مي‌نمايد و در حقيقت بيشترين حجم جزوه را به خود اختصاص داده، شامل سه قسمت: «فهرست مطالب»، «متون گزينش‌شده» و «اصطلاحات» است.
فهرست مطالب، ارائه‌كننده طبقه‌بندي خلاصه‌شده‌اي براي دسترسي ساده به فيش‌هاست و اصطلاحات آخر جزوه نيز كه ۳۵ صفحه به خود اختصاص داده راه ساده‌اي است براي دسترسي سريع به فيش‌ها بر اساس كدهايي كه در ابتداي هر فيش ذكر شده است. اين جزوه متشكل از ۵۲۴ فيش اطلاعاتي غيرتكراري است كه از فرمايشات (بيانات و نوشته‌ها) امام(ره) و رهبري(حفظه‌الله) استخراج شده است.
پروژه بزرگي به نظر مي‌رسيد، ولي به حقير واگذار شد تا به تنهايي و در زماني كوتاه؛ حدود سه ماه، به انجام رسانم. تا به حال هر چه پروژه در اين گستره مي‌ديدم و مورد بحث قرار مي‌گرفت، حداقل چند نيروي انساني به خود اختصاص مي‌داد و زير شش‌ماه تا يك‌سال نمي‌شد به انجام رسد. خيلي ريسك بزرگي بود پذيرفتن آن، در چنين فرصت و به صورت فردي. به مدد الهي كار را در دو ماه انجام دادم.
سه چيز بود كه انجام آن با چنين شرايطي را ممكن ساخت؛ نخست عشق و علاقه‌اي كه به كار داشتم و لذّت وافري كه از مطالعه فيش‌ها بردم، حرصي كه در خواندن فرمايشات امام(ره) و رهبري(حفظه‌الله) بر وجودم مستولي شده بود كه گاهي اصلاً از مسير پروژه مرا خارج مي‌ساخت و مدتي در حاشيه كار مشغول مطالعه مي‌شدم. دوم اين‌كه تمام‌وقت در خدمت اين كار بودم و در آن دو ماه فعاليت، نه فرزند داشتتم و نه زن و نه خانواده‌اي، در اتاقي تنها و دور از تمامي دوستان، اقوام و آشنايان، شبانه‌روز مشغول بودم. سوّم اين‌كه استفاده از برنامه‌نويسي كارم را بسيار ساده كرد، منضمّ به زحمات مركز تحقيقات كامپيوتري علوم اسلامي كه تمام منابع مورد نياز را در قالب DVD ارائه كرده بود. ابتدا اين دو DVD را خريداري كردم و سپس فيش‌هاي مورد نياز را منتقل كردم به نرم‌افزاري كه خود نوشتم. در اين نرم‌افزارِ دم دستي كوچك توانستم تمام طبقه‌بندي‌ها را انجام دهم و خروجي‌ها را به دست آورم. استفاده از كدنويسي رايانه‌اي و استفاده از SELECTهاي پيچيده در دستيابي به اطلاعات، كار مرا بسيار ساده كرد و پروژه‌اي شش‌ماهه را به دو ماه زمان تقليل داد.
يك‌ماه قبل از پايان فرصت پروژه، كار را تحويل «جامعه» دادم و از اين مطلب بسيار بر خود مي‌باليدم. آن‌چه ره‌آورد اين پروژه براي نفس ضعيف من بود، آشنايي و هضم نگاه عميق اين دو شخصيت برجسته تاريخ نسبت به روحانيون و تكاليف و وظايف آن‌ها. در نهايت پروژه‌اي كه قرار بود تنها به «اشتغال روحانيت» بپردازد تبديل به اين كار شد كه نام آن را «وظايف روحانيت» نهادم. بعد از اتمام كار قراردادي تنظيم كردند و دوستان مبلغي بابت آن پرداخت نمودند كه مِن‌باب هديه پذيرفتم.
اميدوارم همكاران «جامعه» نگويند چرا اين‌ها را روي اينترنت گذاشتي و مِلك طِلق ما بود، كه احساس مي‌كنم چنين تجميعي از دستورات قطعي براي اصلاح روحانيت مر رفتار خود را، بايد پالتويي كرد و در جيب هر بچه‌آخوندي گذاشت، تا شرايط خود را بشناسد و تكليف خود را بداند.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۱۴۴۹ بار
خمپاره به هدف نمي‌خورد، اگر ديده‌بان گراي صحيح ندهد. نظرات شما گراي هدف من است:
تشكرچهارشنبه ۹ تير ۱۴۰۰
بهره مندي از مطالب و محتوياتسه شنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۲

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها986طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها75براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها30همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1369با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها10تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1354نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز فروشگاهدسترسی به غرفه محصولات فرهنگی
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN