به نام خدا

روش پيشنهادي براي تدوين برنامه مؤسسه

نوع نوشته: طرح فرآيند
براي: مؤسسه نجوم كبريانگار
تاريخ نگارش: آذر ۱۳۹۰ هجري شمسي
تعداد صفحات: ۶
عناوين اصلي به كار رفته در اين نوشته به قرار ذيل است: تعريف پروژه، پرسش‌هاي نخستين، روش و متد برنامه‌ريزي، چشم‌انداز، اهداف آرماني و سياست‌هاي كلّي، روش دستيابي به موضوعات برنامه، گستره موضوعي، تجميع پيشنهادات، غربال پيشنهادات، ارزيابي پروژه‌هاي پيشنهادي، انتخاب و اولويت‌گذاري پروژه‌ها، بازمحاسبه زمان و هزينه، تنظيم طرح اجمالي پروژه‌ها، مذاكره اوليه با نهادهاي ذي‌نفع احتمالي، تنظيم برنامه ميان‌مدت و طراحي ساختارهاي اجرايي.
بالاخره بعد از طرح اين همه مطلب تنها در شش صفحه، متن به پايان مي‌رسد!
شروع خوبي بود. دوستان مؤسّس نگرش مثبتي به بحث روش داشتند. متد بسيار مهم است براي آغاز هر فعاليتي، كارهاي پژوهشي كه جاي خود دارد!
همان اولين جلسات را پس از تأسيس مؤسسه كه گرفتيم، طرح كردند كه بايد يك برنامه دوساله داشته باشيم. برنامه‌اي كه پروژه‌هاي پژوهشي و عملياتي ما را سامان دهد. براي توليد برنامه هم فوراً بحث متد و روش مطرح شد. اين‌كه چه كنيم و بر چه اساسي برنامه را تدوين نماييم. قرعه به نام بنده خورد كه: چون زياد نوشته‌اي و تايپت خوب است، اين زحمت را هم بكش و قبول كردم و اين نوشته پديد آمد.
در اين جزوه يك سير كامل از آغاز تا پايان توليد برنامه ذكر شده است، بسيار هم البته خلاصه و موجز. مسير كه روشن باشد، چراغ كه نصب كني، در پرتو نورافكن‌ها كسي راه را گم نمي‌كند، جز آن‌كه قصد گم شدن داشته باشد و انسان عاقل چنين قصدي ندارد! و البت مسير خوب طي شد و چشم‌انداز توليد گشت و به راهبردها هم رسيديم و حتي ايده‌ها و چندتايش هم تبديل به طرح شد و تا جايي‌كه خبر دارم، چند صباحي پيش يكي از پروژه‌ها استارت خورده است. تصويب شده، بودجه آمده، تيم تشكيل شده و كار آغاز گرديده، بحمدالله.
اين نوشته را مي‌توانيد به صورت رايگان از لينك‌هاي روبه‌رو دريافت نماييد.
دانلود: ۸۹۱ بار
متشکّر مي‌شوم اگر بزرگواري فرموده و ديدگاه خود را ذيلاً برايم بنگاريد:

صفحه اصليبازگشت به صفحه نخست سايت نوشته‌ها776طرح‌ها، برنامه‌ها و نوشته‌ها مكان‌ها68براي چه جاهايي نوشتم زمان‌ها23همه سال‌هايي كه نوشتم جستجودستيابي به نوشته‌ها از طريق جستجو وبلاگ1238با استفاده از سامانه پارسي‌بلاگ نماها2چند فيلم كوتاه از فعاليت‌ها آواها9تعدادي فايل صوتي براي شنيدن سايت‌ها23معرفي سايت‌هاي طراحي شده نرم‌افزارها36سورس نرم‌افزارهاي خودم معرفي6معرفي طراح سايت و آثار و سوابق كاري او فونت‌هاي فارسي60تعدادي قلم فارسي كه معمولاً در نوشته‌هايم استفاده شده است بايگاني وبلاگ1159نسخه محلّي از نوشته‌هاي وبلاگ خاندان موشّحبا استفاده از سامانه شجره‌ساز خاندان حضرت زادبا استفاده از سامانه شجره‌ساز
با اسكن باركد صفحه را باز كنيد
تماس پيامك ايميل ذخيره
®Movashah ©2018 - I.R.IRAN